Nagroda “Totus Tuus” dla Gustawa Zemły

Laureatem nagrody Totus Tuus w kategorii “Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” został Kazimierz Gustaw Zemła. Profesor, z którym współpracujemy już ponad dwadzieścia lat, nagrodę otrzymał za “znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim”. W uzasadnieniu przypomniano, że jest on autorem m.in.: pomnika Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza, a także kompozycji rzeźbiarskich, w tym.: zespołu 40 rzeźb sakralnych wykonanych dla kościoła w Mistrzejowicach”.
Dziś (10 X 2020 r.) odbierając, na Zamku Królewskim w Warszawie, statuetkę prof. Gustaw Zemła powiedział: “Każdy twórca, który robi gdzieś po cichu w pracowni, jeśli znajdzie się wśród ludzi i zobaczy, że jego dzieło żyje, to jest to największa radość. Za tę radość, którą mi sprawiliście: Bóg zapłać”.

Kultura w sieci: Kaczmarski, Kulon, Sadley, Zemła

Fundacja Promocji Sztuk realizuje zadanie z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Powstają strony internetowe dokumentujące twórczość Janusza Kaczmarskiego, Stanisława Kulona, Wojciecha Sadleya i Gustawa Zemły. Instytucją Zarządzającą Programem jest Narodowe Centrum Kultury.